A je to!

Autor: Imrich Okenka | 15.1.2015 o 10:44 | Karma článku: 5,35 | Prečítané:  1307x

Niektoré aktuálne udalosti mi asociovali v mysli dvoch dobrosrdečných, no trochu „prispaných“ panáčikov z českého kresleného seriálu.

Bolo to odvolanie predsedu najväčšej a najvýznamnejšej slovenskej vedeckej inštitúcie - Slovenskej akadémie vied (SAV). Predsedu akadémie  by neodvolali ani v Kocúrkove, keby tam mali akadémiu. A už vôbec nie z dôvodu, ktorý vážení akademici mediálne prezentovali. „Dôvodom bola všeobecná nespokojnosť s tým, ako Pastorek komunikoval s akademickou obcou a ako obhajoval rozpočet pre akadémiu.“ (http://www.sme.sk/c/7577989/pavol-sajgalik-bude-na-cele-sav.html) . Citovaný zdroj ďalej uvádza: “Najbližšie obdobie by mal vedcov zo Slovenskej akadémie viesť doterajší podpredseda pre ekonomiku Pavol Šajgalík.“, resp. „...neprišlo ani k rekonštrukcii doterajšieho Predsedníctva SAV.“ Cives academici týmto dali daňovým poplatníkom na vedomie, že za „neúspechy akadémie“, podľa mňa skôr za nespokojnosť akademikov, môže výhradne pán ex predseda Pastorek. Zarážajúca je aj skutočnosť, že novým predsedom bol zvolený pán ex podpredseda SAV zodpovedný za ekonómiu. Keďže v orgánoch akadémie sa spomína „vedenie“, vylučujem „diktatúru“, čiže vládu a teror jednotlivca. Ak v akadémii predsa len vládol teror a nemožnosť vhodnej komunikácie v jej štruktúrach, prečo pán ex podpredseda zotrval vo svojej, nie bezvýznamnej funkcii, až do „palácového prevratu“(?), vynára sa v mojej mysli.  Nemyslím si, že podpredseda pre ekonómiu nemôže ovplyvniť vnútornú komunikáciu a ekonomiku SAV. (Spúšťačom nespokojnosti, aspoň pre vonkajšieho pozorovateľa, boli nepostačujúce financie zo štátneho rozpočtu.)  Ak by funkcia podpredsedu pre ekonomiku bola len výsostne odborná, asi by ju zastával niekto z Ekonomického ústavu SAV. Sú to významní odborníci, ktorí často významne mediálne komentujú ekonomiku štátu, podnikov atď. ..., a nie špičkový biológ. Alebo pre akadémiu neplatí „Švec drž sa kopyta“?

Očakávaná reakcia predsedu vlády prišla okamžite. Dalo sa to očakávať, nakoľko predseda vlády koná vypočítateľne. Bodku na pomyselné „i“ tohto prípadu dala pani podpredsedníčka akadémie vo svojom vyjadrení pre RTVS (http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/7600/56724 čas 2:20), na otázku možného vývoja ďalšej komunikácie s novým pánom zriadencom vlády pre výskum a inovácie. „My si myslíme, že všetci sme profesionáli. Neočakávame kontroverznú komunikáciu, ... (nasleduje chválenie pána ex predsedu SAV)“, povedala na kameru. Zrazu aj pán ex predseda vie komunikovať, síce nie vo vnútri SAV, ináč by ho neodvolali, ale z vonka, s celou SAV! Však aj on je profesionál! Odteraz?

Ja nekritizujem, len sa nad vzniknutou situáciou zamýšľam. A možno by som sa aj  zabával, ako na tých milých a nešikovných postavičkách, len keby to nestálo 60 miliónov €.

 „A je to“!

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.

Autorská strana Petra Schutza

Obama nechal Trumpovi problém

Nevypočítateľný a cholerický premiér, ktorý mení pozície cez noc, nie je lepši než bláznivý predseda parlamentu.


Už ste čítali?